Büdös a kutyám szája
Jönnek gyakran rendelőnkbe a fenti kétségbeesett felkiáltással a kutyatulajdonosok. Elsősorban azokkal a benti kedvencekkel, akiknél fogkő, fogínygyulladás és egyéb fogproblémák találhatóak, mint leggyakoribb okozói a bűzös lehelletnek.
Kutyáink egészsége a fogaknál kezdődik
Hihetetlen, de a három évesnél idősebb kutyák közül ötből négynél már fogászati problémákkal találkozunk. Nagyon sok kutyatulajdonos nem fordít kellő figyelmet erre a veszélyre, pedig ahhoz, hogy a kutya fogazata erős és egészséges maradjon, azt rendszeresen ápolni és ellenőrizni kell.
Hogy alakul ki a lepedék és a fogkő?
Az etetést követően a kutyák fogait és ínyét egy vékony lepedék borítja el. Ez ideális környezetet jelent a különböző ásványi anyagok megtapadásához, lerakódásához, így a lepedék elősegítheti a fogkő kialakulását. Ha a lepedéket nem távolítjuk el az etetést követő 24 órán belül, akkor az a baktériumok elszaporodása miatt kezd megkeményedni, ami fogkőképződéshez vezet. A fogkő lerakódása miatt a fogínyszél eltávolodik a foggyökértől. A fog fokozatosan kilazul, és a szájüregben fertőzés alakulhat ki, melynek következménye a fogínygyulladás.
Milyen veszélyekkel jár a fogkő és a fogínygyulladás?
A fogak meglazulása vagy akár elvesztése miatt a a kutya nem tudja megfelelően megrágni és megemészteni az eledelt. Ennek következtében a tápanyagok nem hasznosulnak, emésztőszervi-
Mely kutyáknak van leggyakrabban fogínygyulladásuk?
Tudományosan bizonyított, hogy a parodontózis (a fogíny lassú, kóros visszahúzódása a fognyakról) és a fogínygyulladás következményeként kialakuló fogvesztés gyakrabban fordul elő az egészen kistermetű kutyafajtáknál (pl. yorki, westi, palotapincsi). A fogproblémák krónikussá válnak, és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbak.
A leggyakoribb tünetek:
- Sárgás-
barnás fogkő a fogakon és az íny mentén - Bepirosodott, duzzadt vagy vérző ín
- Túlzott nyáladzás, esetleg véres nyál
- Törött vagy hiányzó fog
- Kutyája nem hagyja, hogy megnézze a fogait
- Kellemetlen lehelet
- Csökkent étvágy
Hogyan előzhetjük meg a fogkő kialakulását?
- Kezdje el kutyusa fogainak tisztítását mielőbb, a legjobb még kölyök korában.
- Ha kutyája nem tűri a fogkefe használatát, helyettesítse a fogápoláshoz alkalmas kutya snackkel. Alkalmazása mindig ugyanabban az időpontban ajánlott. Kutyáját félévenként vigye el fogászati vizsgálatra állatorvosához.
- A kutyát fokozatosan kell hozzászoktatni a fogtisztításhoz, hogy biztos lehessen benne, hogy neki is tetszik a művelet.
LEGFRISSEBB CIKKEK
Macskák leukózis fertőzöttsége – Macskaleukémia
Mi is az a macska leukózis? A megbetegedés hátterében a retrovírusok közé tartozó feline leukemia virus (FeLV) áll. A vírus átadása testnedvekkel, nyállal, vérrel, tejjel történhet. A fertőződést...
Nyírfacukor(xilit) mérgezés
Az egészséges életmódot választó emberek számára az egyik népszerű cukorhelyettesítő a xilit vagy nyírfacukor (a paleo diétában is gyakran használják). Alacsony a glikémiás indexe, ezért...
Babesia
Rengeteg különböző betegséggel találkoztunk már rendelőnkben mind kutyáknál, mind macskáknál. A számítógépes adatbázisunkat elemezve kiderült, hogy a Babesiózis nevű betegség előfordulása az eddigi...