Nyírfacukor(xilit) mérgezés
Az egészséges életmódot választó emberek számára az egyik népszerű cukorhelyettesítő a xilit vagy nyírfacukor (a paleo diétában is gyakran használják). Alacsony a glikémiás indexe, ezért cukorbetegek, fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják.
Embereknél legfeljebb a hozzászokási időszakban figyelhető meg néha hasmenés. Az emberi szervezetben a nyírfacukor nem vált ki inzulinválaszt –
Ezért kutyánál és vadászgörénynél súlyos mérgezéshez vezethet!
A Nyírfacukor(xilit) mérgezés kutyákban egyes források szerint már kb. 100 mg/testtömegkilogram elfogyasztása után (egy 10 kg-
Hogyan kerül a xilit a kutyába?
Sajnos kedvenceink is gyakran édesszájúak, így előfordulhat egy kis sütilopás, vagy a gazdi maradékából kap egy keveset a xilites finomságból.
A Nyírfacukor(xilit) mérgezés tünetei: először hányás, hasmenés, majd a hipoglikémia tünetei, mint remegés, gyengeség, levertség, kóválygó járás, izomgörcsök, ájulás, végül kóma (és a kezeletlen esetekben elhullás).
Ezen az életveszélyes állapoton gyakran csak infúzióban adott cukorral lehet átlendíteni a kutyát!! Azonnali állatorvosi ellátást igényel!
Gyógykezelése:
30-
Akik „egy háztartásban” élnek kutyájukkal azt javasoljuk, figyeljenek erre a veszélyre, és lehetőleg más cukorhelyettesítőt használjanak.
Xiliten kívül még mit ne adjunk kutyánknak?
Kávé, tea, csokoládé
Ami közös bennük, azok a metilxantin-
Tej
A kutyák (macskák) szervezete nem termel elég laktázt (ez egy a tejcukrot, laktózt lebontó enzim) ezért kevésbé képes lebontani a tejcukrot, mint az ember. A tejtermékek fogyasztása ezen okból hányást, hasmenést, hasi diszkomfortot okozhat.
Hagymafélék (akár a kiásott virághagyma is)
Nagyobb mennyiségben fogyasztva emésztőrendszeri irritációt, sőt mérgezést is okozhatnak, ez elsősorban szintén emberi maradékok etetésénél megfontolandó.
Hüvelyesek
A hüvelyeseket nem tudja megemészteni a kutya, tehát borsót, babot lencsét még maradékként se etessünk vele!
Só
A kutyának nincs szüksége túlsózott ételekre és chipsekre.
Sertéshús
Semmilyen formában ne adjunk nyersen a kutyának (súlyos fertőzés veszély)!
További fontos információk:>> Házi kedvenceinket fenyegető veszélyek ünnepekkor!
Egészséges életmódunkat támogatja:
Tóth Gábor: ementesovezet.hu
Karácsony, húsvét tájékán szoktuk talán a legtöbb „nemszeretem” állatorvosi munkát elvégezni.
Ünnepek alkalmával fordítsunk fokozott figyelmet kedvenceink étkezésére, tevékenységére, hogy ne az állatorvosi rendelőben kelljen tölteni a szabadságunkat!
LEGFRISSEBB CIKKEK
Macskák leukózis fertőzöttsége – Macskaleukémia
Mi is az a macska leukózis? A megbetegedés hátterében a retrovírusok közé tartozó feline leukemia virus (FeLV) áll. A vírus átadása testnedvekkel, nyállal, vérrel, tejjel történhet. A fertőződést...
Babesia
Rengeteg különböző betegséggel találkoztunk már rendelőnkben mind kutyáknál, mind macskáknál. A számítógépes adatbázisunkat elemezve kiderült, hogy a Babesiózis nevű betegség előfordulása az eddigi...
Házi kedvenceinket fenyegető veszélyek ünnepekkor!
Különböző ünnepek alkalmával – legyen az karácsony vagy húsvét (esetleg járvány miatti karantén) – kilépünk a mindennapok rutinjából és mást adunk enni, máshogy viselkedünk, mást csinálunk, máshogy...